close
تبلیغات در اینترنت

تصویر ثابت

ابزار هدایت به بالای صفحه

مذهبی

آخرین ارسال های انجمن

عنوان پاسخ بازدید توسط
11 2396 reza
1 659 khanevadehh
3 1885 khanevadehh
1 1111 khanevadehh
0 416 hosna
0 406 hosna
0 359 hosna
0 327 hosna
0 337 yasamin
0 407 yasamin

شرح کامل اعمال ماه رجب

426 بازدید

فرا رسیدن ماه رجب مبارک باد!

شرح کامل اعمال ماه رجب

شرح اعمال ماه رجب ، اعمال ماه رجب ، فضیلت و اعمال ماه مبارک رجب ، ماه رجب ، ماه شعبان ، ماه رمضان ، فضیلت ماه مبارک رجب ، اعمال ماه مبارک رجب ، اعمال ماه رجب ، ماه رجب مبارک باد ، فرا رسیدن ماه رجب ، فرا رسیدن ماه رجب مبارکباد ، نیمه ماه مبارک رجب ، اعمال ایام‏ البیض ، فضیلت روزه در ماه رجب ، اعمال روز جمعه ماه رجب ، شرح کامل اعمال ماه رجب ،

از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه دارد موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت صادق علیه السلام روایت است كه حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را “أصب” مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید:

«أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ»

نيمه ماه مبارک رجب

اين روز از روزهاي ويژه و ارجمند و گرامي است. در اين باره در كتاب شريف اقبال آمده است: حضرت آدم از خداوند پرسيد خدايا محبوب‌ترين روزها و گرامي‌ترين زمانها نزد تو كدام است. خداوند وحي فرمود: محبوب‌ترين روزها نزد من نيمه رجب است. اي آدم در اين روز بكوش  تا با قرباني كردن، ميهماني دادن، روزه داشتن، نيايش كردن، بخشش خواستن‌، لا اله الا الله گفتن به من تقرب و نزديكي جويي.

اي آدم من چنين تقدير كردم كه فرزندي از فرزندان تو را به پيامبري برانگيزم و روز نيمه رجب را به او و به امت ويژه سازم كه در آن روز چيزي از من نخواهند جز اينكه بدانان ببخشم و عفو و گذشت نخواهند جز اينكه از گناهانشان درگذرم اي آدم آنكه نيمه رجب را روزه دارد ذكر گويد، خضوع و خشوع كند و از صدقه دهد، نفس خويش را پاس دارد پاداشي جز بهشت نخواهد داشت اي آدم به فرزندانت گوشزد كن كه در ماه رجب نفس خويش را پاس دارند و از كج راهي بپرهيزند كه گناه در اين ماه بس بزرگ است

 

و نیز از حضرت امام صادق ‏عليه السلام كه فرمودند:

در شب نيمه رجب دوازده ركعت نماز مى ‏خوانى و در هر ركعت حمد و سوره، و چون فارغ شدى از نماز مى ‏خوانى بعد از آن چهار مرتبه سوره مبارکه حمد و معوذتين و سوره مبارکه اخلاص و آية الكرسى را و سپس چهار مرتبه مى ‏گوئى بعد از آن:

سُبْحانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ للَّهِ‏ِ وَلا اِلهَ اِلَّا اللَّهُ وَاللَّهُ اَكْبَرُ

سپس می گویی:

اَللَّهُ اَللَّهُ رَبّى‏ لا اُشْرِكُ بِهِ شَيْئاً وَما شآءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ

اعمال ایام‏ البیض

بیض از ریشه‌ی “بیاض” به معنی سفیدی است و به سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم هرماه اطلاق می‌شود، چون در این روزها به خاطر کامل بودن قرص ماه، شب‌ها هم روشن و سفید است … در مورد ایام‏البیض ماه رجب، اعمال متعددی وارد شده که شاید مهم‌ترین آنها اعمال ام‏داوود باشد.

در روایت آمده زنی به نام ام‏داوود جهت خلاصی فرزندش از زندان حکام عباسی به نزد موسی بن جعفر علیه‏السلام می‌اید و تقاضای کمک می‌کند. حضرت انجام این عمل را به او سفارش می‌فرمایند که خلاصه‏ی آن، این است که روزهای 13، 14 و 15 ماه رجب را روزه بگیرد و در روز پانزدهم هم بعد از نماز ظهر و عصر سوره‌های مشخصی از قرآن را تلاوت کرده، پس از آن دعای خاصی را بخواند … چنانکه در تاریخ آمده تنها کسی که از سیاهچال عباسیان خارج شد “داود” بود و باقی زندانیان به شهادت رسیدند …

فضيلت روزه در ماه رجب

در مورد ثواب روزه ماه رجب در كتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شيخ صدوق از پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله) چنين نقل شده است: بدانيد كسي كه يك روز از ماه رجب را از روي ايمان و به خاطر پاداش روزه بگيرد مستوجب رضايت خداوند مي‌گردد. و اگر كسي به اندازه تمام زمين طلا انفاق كند برتر از روزه يك روز آن نخواهد بود.

امام صادق (عليه السلام) نيز فرموده‌اند: براستي كه نوح در روز اول رجب سوار كشتي شد و به همراهان خود گفت كه اين روز را روزه بگيرند و فرمود كسي كه اين روز را روزه بگيرد جهنم به اندازه مسافت يكسال از او دور خواهد شد و كسي كه هفت روز از اين ماه را روزه بگيرد درهاي هشتگانه بهشت براي او باز مي‌شود و كسي كه پانزده روز از اين ماه را روزه بگيرد حاجتش داده خواهد شد و كسي كه بيشتر روزه بگيرد خداي عزوجل ثواب بيشتري به او عنايت خواهد كرد.

از حضرت موسى بن جعفر علیهماالسلام روایت است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد،(فارسی مد) آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه دارد بهشت او را واجب گردد و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است در بهشت از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد

و ابن بابویه به سند معتبر از سالم روایت كرده است كه گفت: رفتم به خدمت حضرت صادق علیه السلام در اواخر ماه رجب كه چند روز از آن مانده بود چون نظر مبارك آن حضرت بر من افتاد فرمود كه آیا در این ماه روزه گرفته‏اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود كه آنقدر ثواب از تو فوت شده است كه قدر آن را به غیر خدا كسى نمى‏داند به درستى كه این ماهى است كه خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و براى روزه داشتن آن گرامى داشتن را بر خود واجب گردانیده است.

پس گفتم یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‏داران آن نائل مى‏گردم؟ فرمود: اى سالم هر كه یك روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سكرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر كه دو روز از آخر این ماه روزه دارد بر صراط به آسانى بگذرد و هر كه سه روز از آخر این ماه را روزه دارد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا كنند. و بدان كه از براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده كه اگر شخصی قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَكْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ.

اعمال روز جمعه ماه رجب

از پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم روایت است که فرمودند:

هر كه در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره مبارکه اخلاص (قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ) را بخواند براى او نورى باشد در قيامت كه او را به بهشت بكشاند و نیز فرمودند:

هر كه در روز جمعه ماه رجب چهار ركعت نماز بگذارد مابين ظهر و عصر و بخواند در هر ركعتى یک مرتبه سوره مبارکه حمد و هفت مرتبه آية الكرسى و پنج مرتبه سوره مبارکه اخلاص را سپس ده مرتبه بگويد:

اَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذى‏ لا اِلهَ اِلاَّ هُوَ وَاَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ

بنويسد حقّ تعالى براى او از روزي كه اين نماز را گذارده تا روزى‏ كه بميرد هر روزى هزارحسنه و عطا فرمايد او را به هر آيه‏ اى كه خوانده شهرى در بهشت از ياقوت سرخ و به هر حرفى، قصرى در بهشت از دُرّ سفيد و تزويج فرمايد او را حور العين و راضى شود از او بغير سخط و نوشته شود از عابدين و ختم فرمايد براى او به سعادت و مغفرت.

دیگر اعمال ماه رجب

از دیگر اعمال مهم و ارجمند این ماه خواندن اذكار دعاهایی است كه از سوی معصومین (علیهم السلام) روایت شده است. از جمله آنكه:

1ـ در طول ماه هزار بار خواندن این دعا: استغفرالله ذوالجلال و الاكرام من جمیع الذنوب و الاثام. شیخ صدوق در این باره روایت كرده است كه هر كس این دعا را در رجب هزار بار بخواند خداوند به او می‌گوید: اگر تو را نیامرزم خدای تو نیستم، خدای تو نیستم.

2ـ خواندن سوره توحید ده هزار یا هزار بار كه هر كس در رجب این سوره را هزار بار بخواند در قیامت پاداشی برابر عمل هزار پیامبر و هزار فرشته خواهد داشت و هیچ كس از او به خدا نزدیكتر نخواهد بود جز آنكه پیش از این سوره را خوانده باشد.

3ـ گفتن هزار بار لا اله الا الله و روایت شده هر كس در رجب هزار بار لا اله الا الله بگوید خداوند صد هزار حسنه برای او می‌نویسد و صد كاخ بهشتی به او می‌دهد.

4ـ صدبار خواندن این دعا: استغفرالله الذی لا اله الا هو وحده لا شریك له و اتوب الیه كه روایت شده هر كس این دعا را صد بار بگوید و پس از آن صدقه انفاق نماید خداوند كارش را با بخشش و آمرزش پایان دهد و اگر همان را چهارصد بار بگوید خداوند پاداش صد شهید را به او می‌دهد.

5ـ به پیروی از امام سجاد (علیه السلام) در همه ماه در سجده‌های خود این دعا را بخواند: عظم الذنب من عبدك فلیحسن العفو من عندك.

6ـ از جمله اعمال دیگر ماه رجب كه دارای فضیلت بی شماری است خواندن دعای یا من ارجوه لكل خیر بعد از هر نماز واجب است این دعا در مفاتیح الجنان ذكر شده و برای فرد فضیلت‌های بی شماری را به همراه دارد.

7ـ خواندن دعای اللهم انی اسالك صبر الشاكرین لك در هر روز. در كتاب اقبال در مورد این دعا آمده است كه معلی از حضرت امام صادق (علیه السلام) خواست تا دعایی به او بیاموزد كه تمام معارف شیعه را در برداشته باشد امام خواندن این دعا را به او توصیه كرده است.

8ـ هر روز این دعا را خواندن: یا من یملك حوائج السائلین.

9ـ خواندن دعای اللهم انی اسألك بمعانی جمیع ما یدعوك به ولاة امرك كه از دست خط حضرت ولی عصر نقل شده است و دعایی است با مضامین بسیار بلند و نیكو كه درهایی از علم  و معرفت را به روی آنكه اهل آن باشد می‌گشاید.

10ـ خواندن دعای ارجمند و پر مضمون اللهم یا ذالمنن السابغه…

11ـ زیارت حضرت امام حسین (علیه السلام) در آغاز و در میان ماه.

12ـ به جای آوردن نمازهای ویژه ماه (در کتب ادعیه و مفاتیح الجنان به برخی از آنها اشاره است)

منبع : تبیان

 

امام زمان در کلام آیت‌الله بهجت

دسته بندی: مذهبی,
291 بازدید

 امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف در ، کلام آیت‌الله‌العظمی بهجت
آیا نباید توجه داشته باشیم که ما رییسی داریم که بر احوال ما ناظر است؟! وای بر حال ما اگر در کارهایمان او را ناظر نبینیم و یا او را در همه جا ناظر ندانیم! گناهان شخصی که در خلوت انجام می گیرد و ربطی به امور اجتماعی ندارد، استحقاق جهنّم را دارد، «الا بِتَوبةٍ مُناسبَةٍ لِلخال؛ مگر این که بعد از آن، توبه ای مناسب حال انجام گیرد» عواقب گناهان اجتماعی که موجب تغییرات در جامعه و اختلال نظام و انحلال آن، و یا تحریم حلال وترک واجب و یا مصادرة اموال و هتک حرمت و قتل نفوس زکیّه و ریختن خون مسلمانان و حکم به ناحقّ و ... می شود، چه گونه خواهد بود؟

با وجود اعتقاد به داشتن رییسی که «عین الله الناظره»[1] است، آیا می توانیم از نظر الهی فرار کنیم و یا خود را پنهان کنیم؟ و هر کاری را که خواستیم انجام دهیم!؟ چه پاسخی خواهیم داد؟! همه ادوات و ابزار را از خود او می گیریم و به نفع دشمنان به کار می گیریم، و آلت دست کفّار و اجانب می شویم و به آنان کمک می کنیم؟! چه قدر سخت است اگر برای ما این امر ملکه نشود که در هر کاری که می خواهیم اقدام کنیم و انجام دهیم، ابتدا، رضایت و عدم رضایت او را در نظر بگیریم و رضایت و خشنودی او را جلب کنیم! البته رضایت و سخط او در هر امری معلوم است و ظاهراً منتهی به واضحات می شود و در غیر واضحات و موارد مشکوک، باید احتیاط کنیم.

==* با حضرت عزرائیل آشنا در آمدیم *==

دسته بندی: متفرقه, مذهبی,
313 بازدید

یک روز سید حسن حسینی از بچه‌های گردان رفته بود ته دره‌ای برای ما یخ بیاورد. موقع برگشتن، عراقی‌‌ها پیش پای او را با خمپاره هدف گرفتن، همه سراسیمه از سنگر آمدیم بیرون، خبری از سید نبود، بغض گلوی ما را گرفت بدون شک شهید شده بود. آماده می‌شدیم برویم پائین که حسن بلند شد و لباسهایش را تکاند، پرسیدیم: «حسن چه شد؟»
گفت: «با حضرت عزرائیل آشنا در آمدیم، پسرخاله زن عموی باجناق خواهرزاده نانوای محلمان بود. خیلی شرمنده شد، فکر نمی‌کرد من باشم والا امکان نداشت بگذارد بیایم. هرطور بود مرا نگه میداشت!»

اولین کسی که صوت قرآن را ضبط کرد

دسته بندی: مذهبی,
223 بازدید

به گزارش بجنا:پرسش ها وبسیاری مسائل دیگر در مورد اسلام در جلسات اعضای باشگاه جوانان که در قازان پایتخت تاتارستان و در موزه فرهنگ اسلامی برگزار شد ، بحث و بررسی گردید.
این موزه جزء موزه ی دولتی " کرملین قازان " است. سالن های نمایش آن در طبقه ی همکف مسجد اصلی جمهوری یعنی گل شریف واقع است. این موزه در سال 2006 افتتاح شد. موزه ی اسلامی بازدیدکنندگان را با تاریخ اسلام در پاولژ از آغاز قرن 10 تا به امروز آشنا می کند.
صدای روسیه در ادامه گزارش خود می افزاید:« برای شرکت در جلسات باشگاه جوانان ، کارکنان موزه 30 موضوع را مطرح کرده اند: «نوریا گارایوا رئیس موزه ،به خبرنگار ما می گوید : البته ما می خواهیم در خصوص سهم مسلمانان تاتار در تمدن اسلامی شرح دهیم. آنها بسیاری از چیزها را برای اولین بار در جهان اسلام پدید آوردند. به طور مثال چاپ قرآن در قازان. مزیت آن در چیست؟ برای آنکه در سال 1803 مسلمانان خودشان با روش های خوشنویسی قرآن را منتشر می کردند و تا آن زمان قرآن را غیر مسلمانان چاپ می کردند. مثال دیگر : اولین نمونه ی صوتی قرآن به روش فنی نیز در تاتارستان انجام شد. در سال 1912 کمیل موتاگی که قاری قرآن بود ، صدای خود را در صفحه ی گرامافون ضبط کرد.»

برنامه ریزی شده است که جلسه ی باشگاه جوانان یک بار در هر ماه برگزار شود و اگر لازم باشد بیشتر هم خواهد بود. بر اساس درخواست دانشجویان و محصلان در این جلسات از دانشمندان غیر مذهبی و فعالین مذهبی نیز دعوت می شود.

آنها مسائلی را که ذهن جوانان را به خود مشغول کرده است بررسی می کنند.

 نوریا گارایوا می گوید : صحبت کردن در خصوص ازدواج بین قومیتی جالب است، اما من فکر می کنم که جوانان دوست دارند به طور جزئی تر در خصوص لباس مسلمانان بدانند. چرا اکنون مسئله مربوط به پوشش و یا ممنوعیت حجاب مطرح است؟ سعی می کنیم به آنها جواب دهیم. ما می خواهیم توضیح دهیم که چه استاندارهایی برای پوشش مسلمانان مرد وجود دارد. مسئله ی عمده ی دیگر ، رفتار مسلمانان است اینکه چطور در خانه مسلمان برخورد کنند؟ اکنون روسهای زیادی مسافرت می کند و اغلب به کشورهای مسلمان می روند. برای آنکه در آن کشورها در شرایط نامناسبی قرار نگیرند باید قوانین خاصی را بدانند.

باشگاه جوانان موزه فرهنگ اسلامی در قازان برای افرادی با مذاهب مختلف گشوده شده است برای کسانی که می خواهند بیشتر در باره ی قرآن خود و یا در باره ی کسانی که نزدیکشان زندگی می کنند بدانند.

پبشنهاد یک معامله

دسته بندی: متفرقه, مذهبی,
214 بازدید

نواری از شهید آیت الله دستغیب شنیدم که فرموده بودند:
آهای بسیجی خوب گوش کن چه می گویم!
من می خواهم به تو پبشنهاد یک معامله ای بدهم که در این معامله سرت کلاه برود ...
منِ دستغیب حاضرم یک جا ثواب هفتاد سال نمازهای واجب و نوافل و روزه ها و تهجدها و شب زنده داری هایم را بدهم به تو و در عوض ثواب آن دو رکعت نمازی را که تو در میدان جنگ بدون وضو پشت به قبله با لباس خونی و بدن نجس خوانده ای از تو بگیرم!
آیا تو حاضر به چنین معامله ای هستی؟

【 اینو که شنیدم یاد خاطره ای از جبهه افتادم که واقعا از خودم شرمنده شدم ...】
شما هم بخونید:

خیلی ازش خون رفته بود داشتم می بردمش عقب، تا حرکت کردم صدای اذان از رادیو ماشین بلند شد، تصمیم گرفتم کمی با این نوجوان حرف بزنم ...

گفتم: برادر اسمت چیه
جواب نداد
نگاهش کردم دیدم رنگ به رو نداشت زیر لب چیزهای می گوید...
فکر کردم لابد اولین بار جبهه آمده و زخمی شده کپ کرده،
برای همین دیگه سوال نکردم...

مدتی بعد مودب و شمرده خودش را کامل معرفی کرد
گفتم چرا دفعه اول چیزی نگفتی
گفت نماز می خواندم
نگاهش کردم از زخمش خون می زد بیرون...
گفتم ما که رو به قبله نیستیم... تازه پسر جون بدنت پاک نیست لباست هم که نجسه
گفت حالا همین نماز را می خونیم تا بعد ببینیم چی میشه و ساکت شد
گفتم نماز عصر را هم خوندی
گفت بله
گفتم خب صبر می کردی زخمت را ببندند بعد لباست را عوض می کردی اون وقت نماز می خوندی
گفت: معلوم نیست چقدر دیگه تو این دنیا باشم فعلا همین نماز را خوندم رد و قبولش با خدا

با خودم فکر کردم یک الف بچه احکام نماز را هم شاید درست بلد نیست و الا با بدن خونی و نجس تو ماشین که معلوم نیست قبله کدوم طرفه نماز نمی خونه

در اورژانس پیاده ش کردم
بیست دقیقه ای آن جا بودم...
بعد که خواستم بروم، رفتم پست اورژانس پرسیدم حال مجروح نوجوان چطوره؟
گفتند شهید شد، با آرامش خاصی چشم هایش را روی هم گذاشت و رفت.....
تمام وجودم لرزید

مدت ها نماز اون نوجوان تو ماشین ذهنم را مشغول کرده بود


┘◄ روحشان شاد
┘◄ منبع: جام نیوز

ﺣﺎﻻﯾﮏ ﺧﻮﺍﻫﺶ ﺍﺯ ﺷﻤﺎ ﺑﺮﺍﺩﺭ ﺭﺯﻣﻨﺪﻩ ﺩﺍﺭﻡ: ﻫﺮﻭﻗﺖ ﮐﻪ ﺗﺸﻨﻪ ﺷﺪﯾﺪ ....

دسته بندی: متفرقه, مذهبی,
199 بازدید

ﻭﻗﺘﯽ تو جبهه ﻫﺪﺍﯾﺎﯼ ﻣﺮﺩﻣﯽ ﺭﺍ ﺑﺎﺯ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﯾﻢ ﺩﺭ یک ﻧﺎﯾﻠﻮﻥ ﺭﻭ ﺑﺎﺯﮐﺮﺩﻡ ﺩﯾﺪﻡ ﮐﻪ ﯾﮏ ﻗﻮﻃﯽ ﺧﺎﻟی ﮐﻤﭙﻮﺗﻪ ﮐﻪ ﺩﺍﺧﻠﺶ ﯾﮏ ﻧﺎﻣﻪ ﺍﺳﺖ، ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺑﻮﺩ:

ﺑﺮﺍﺩﺭ ﺭﺯﻣﻨﺪﻩ ﺳﻼﻡ،
ﻣﻦ ﯾﮏ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﺩﺑﺴﺘﺎﻧﯽ ﻫﺴﺘﻢ. ﺧﺎﻧﻢ ﻣﻌﻠﻢ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﺭﺯﻣﻨﺪﮔﺎﻥ ﺟﺒﻬﻪ ﻫﺎﯼ ﺣﻖ ﻋﻠﯿﻪ ﺑﺎﻃﻞ، ﻧﻔﺮﯼ ﯾﮏ ﮐﻤﭙﻮﺕ ﻫﺪﯾﻪ ﺑﻔﺮﺳﺘﯿﻢ.

ﺑﺎ ﻣﺎﺩﺭﻡ ﺭﻓﺘﻢ ﺍﺯ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﺑﻘﺎﻟﯽ ﮐﻤﭙﻮﺕ ﺑﺨﺮﻡ. ﻗﯿﻤﺖ ﻫمه ﮐﻤﭙﻮﺕ ﻫﺎ ﺭﻭ ﭘﺮﺳﯿﺪﻡ، ﺍﻣﺎ ﻗﯿﻤﺖ ﺁﻧﻬﺎ ﺧﯿﻠﯽ ﮔﺮﺍﻥ ﺑﻮﺩ، ﺣﺘﯽ ﮐﻤﭙﻮﺕ ﮔﻼﺑﯽ ﮐﻪ ﻗﯿﻤﺘﺶ 25 ﺗﻮﻣﺎﻥ ﺑﻮﺩ ﻭ ﺍﺯ ﻫﻤﻪ ﺍﺭﺯﺍﻥ ﺗﺮ ﺑﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﻢ ﺑﺨﺮﻡ.

ﺁﺧﺮ ﭘﻮﻝ ﻣﺎ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺳﯿﺮﮐﺮﺩﻥ ﺷﮑﻢ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻫﻢ ﻧﯿﺴﺖ. ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﮐﻨﺎﺭﺧﯿﺎﺑﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﻗﻮﻃﯽ ﺧﺎﻟﯽ ﮐﻤﭙﻮﺕ ﺭﺍ ﺩﯾﺪﻡ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻢ ﻭ ﭼﻨﺪ ﺑﺎﺭ ﺑﺎ ﺩﻗﺖ ﺍﻥ ﺭﺍ ﺷﺴﺘﻢ ﺗﺎ ﺗﻤﯿﺰﺗﻤﯿﺰﺷﺪ.

ﺣﺎﻻﯾﮏ ﺧﻮﺍﻫﺶ ﺍﺯ ﺷﻤﺎ ﺑﺮﺍﺩﺭ ﺭﺯﻣﻨﺪﻩ ﺩﺍﺭﻡ:
ﻫﺮﻭﻗﺖ ﮐﻪ ﺗﺸﻨﻪ ﺷﺪﯾﺪ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﻗﻮﻃﯽ ﺁﺏ ﺑﺨﻮﺭﯾﺪ ﺗﺎﻣﻦ ﻫﻢ ﺧﻮﺷﺤﺎﻝ ﺑﺸﻮﻡ ﻭ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﻢ ﺑﻪ ﺟﺒﻬﻪ ﻫﺎ ﮐﻤﮑﯽ ﮐﻨﻢ.
---
ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺗﻮ ﺳﻨﮕﺮﺑﺮﺍﯼ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺁﺏ ﺗﻮﯼ ﺍﯾﻦ ﻗﻮﻃﯽ، ﻧﻮﺑﺖ ﻣﯽﮔﺮﻓﺘﻨﺪ، ﺁﺏ ﺧﻮﺭﺩﻧﯽ ﮐﻪ ﻫﻤﺮﺍﻫﺶ ﺭﯾﺨﺘﻦ ﭼﻨﺪ ﻗﻄﺮﻩ ﺍﺷﮏ ﺑﻮﺩ...

اول مهر با قرآن... نشانه عقل سلیم چیست؟

دسته بندی: مذهبی,
225 بازدید

سوره 39. زمر آیه 9
أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ ءَانَآءَ الَّیلِ سَاجِداً وَقَآئِماً یحْذَرُ الْآخِرَةَ وَیرْجُواْ رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ یسْتَوِی الَّذِینَ یعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یعْلَمُونَ إِنَّمَا یتَذَکرُ أُوْلُواْ الْأَلْبَابِ
آیا (چنین کسی بهتر است یا) آن کس که در طول شب در حال سجده و قیام به اطاعت مشغول است (و) از آخرت می‌ترسد و به رحمت پروردگارش امید دارد؟ بگو: «آیا کسانی که می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند یکسانند؟» تنها خردمندان متذکر می‌شوند (و پند می‌پذیرند).

در کنار آیه قبل که سیمای اصحاب آتش را بیان کرد، در این آیه سیمایی از صفات مؤمنان را بیان می‌فرماید. در آیه قبل فرمود: گروهی تنها به هنگام مصیبت به خداوند توجّه دارند و هنگام رفاه او را فراموش می‌کنند ولی در این آیه می‌فرماید: مؤمنان همواره یاد خدا هستند، چه در رفاه و چه در سختی.
امام باقرعلیه السلام فرمود: مراد از قنوت در شب «قانت آناء اللیل»، قیام برای نمازشب است.(10)10) کافی، ج 3، ص 444.
* شب بهترین بستر عبادت است. «قانتٌ آناءَ اللَّیل»
* نشانه‌ی علم، عبودیّت است. «ساجداً و قائماً... الّذین یعلمون» (علم و عبادت باید با هم باشند. آری شب زنده داران عابد و آخرت جویان امیدوار به رحمت الهی عالمان واقعی هستند. «قانتٌ آناءَ اللَّیل یحذر الآخرة... یعلمون»

* عبادتی ارزش دارد که تداوم داشته باشد. («ساجداً و قائماً» به صورت اسم فاعل آمده که نشانه استمرار است).
* مردان خدا، هم از آخرت بیم دارند و هم به رحمت الهی امیدوارند. «یحذر، یرجوا»
* ترس ما به خاطر عمل خود ماست «یحذر الآخرة» ولی امید ما به فضل و رحمت اوست. «یرجوا رحمة ربّه»
* یکی از روش‌های تربیت، مقایسه خوبی‌ها و بدی‌ها و خوبان و بدان است. «أمن هو قانت»، «هل یستوی الّذین یعلمون و الّذین لا یعلمون»
* پند پذیری نشانه عقل سلیم است. «انما یتذکر اولوا الالباب»

اسمال طلا؛ سقاخانه‌ای که اسماعیل‌خان طلایی ساخت...

دسته بندی: مذهبی,
270 بازدید

بنایی که از آن صحبت می‌کنیم در حرم امام هشتم(ع) و در وسط صحن انقلاب قرار دارد. راویان تاریخ و ناقلان اخبار می‌گویند این سقاخانه بین سال‌‌های 1144 تا 1145 ه.ق ساخته شد. «سنگاب» یکپارچه آن از سنگ مرمر اعلا با ظرفیت سه کر آب به‌دستور نادرشاه افشار از هرات به مشهد آورده شد.

ادامه مطلب

دَحوُالارض چه روزی است؟

دسته بندی: مذهبی,
184 بازدید


1. تعریف

دحو الارض، مطابق با بیست و پنجم ماه ذوالقعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید.

از این روز، بخش هایی از کره زمین ـ که سراسر از آب بود ـ شروع به خشک شدن نمود تا کم کم به شکل ربع مسکون امروزین درآید. مطابق روایات، اولین نقطه ای که از زیر آب سر برآورد مکان کعبه شریف و بیت ا... الحرام بود.

به نظر برخی از مفسران، آیه 30 سوره نازعات (والارض بعد ذلک دحاها) به همین واقعه اشاره دارد.

ادامه مطلب

اشارات آیت الله بهجت درباره زیارت امام رضا علیه‌السلام

دسته بندی: مذهبی,
944 بازدید

حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره در یکی از سفرهای خود به مشهد مقدس در بین جمعی از ارادتمندان، بیاناتی درباره زیارت حرم شریف امام رضا علیه‌السلام و کرامات آن حضرت ایراد فرمودند، خلاصه‌ای از این بیانات در ادامه آمده است:

«زیارت شما قلبی باشد. در موقع ورود اذن دخول بخواهید. اگر حال داشتید به حرم بروید. هنگامی که از حضرت رضا علیه‌السلام اذن دخول می‌طلبید و می‌گویید: «أ أدخُلُ یا حجةَ الله؛ ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟» به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت علیه‌السلام به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام گریه است؛ اگر اشک آمد، امام حسین علیه‌السلام اذن دخول داده‌اند و وارد شوید.

ادامه مطلب

8

دسته بندی: مذهبی, مذهبی,
929 بازدید

نمره صندلی ام باز درآمد ، هشت است
ساعت رفتن من نیز به مشهد ، هشت است
همه جا مضربی از هشت و به تخت اعداد
آن که امروز نشسته است به مسند ، هشت است
بین ما مردم ایران نود و نه درصد
عدد حاجتمان پنج نباشد ، هشت است
کربلایی است دلم در وسط مشهد تو
کسر بر نه شود هفتادودرصد ، هشت است
علی و فاطمه را هشت عدد حرف بس است
ضرب در دو بشود اسم محمد(ص) هشت است
عدد چهار همان پرچم سبز حرم است
یازده شکل دو گلدسته و گنبد ، هشت است
هفت بی تاب ترینت لب پایین من است
که به رویش لب بالایی مرقد ، هشت است
هشتمین بیت رسیده است که تاکید کنم
بهترین ساعت پرواز به مشهد ، هشت است....

شاعر : مهدی رحیمی
برگرفته شده از مجله ی خانه خوبان ...

صلی الله علیک یا اباعبدالله

دسته بندی: مذهبی, مذهبی,
211 بازدید

گویند جواب سلام واجب است...

هر روز خود را باتو آغاز میکنم...

...صلی الله علیک یا اباعبدالله...السَّلام عَلَیْکَ یَا أبا عَبْدِ اللهِ وَعلَی

الأرواحِ الّتی حَلّتْ بِفِنائِکَ ، وَأنَاخَت

برَحْلِک، عَلَیْکًُم مِنِّی سَلامُ اللهِ أبَدا

ً مَا بَقِیتُ وَبَقِیَ اللیْلُ وَالنَّهارُ ، وَل

ا جَعَلَهُ اللهُ آخِرَ العَهْدِ مِنِّی لِزِیَارَتِکُم

ْ أهْلَ البَیتِ، السَّلام عَلَی الحُسَیْن

، وَعَلَی عَلیِّ بْنِ الحُسَیْنِ ، وَعَلَی

أوْلادِ الحُسَیْنِ ، وَعَلَی أصْحاب

ِ الحُسَین.

سفارش امام زمان(عج) در مورد نماز صبح و نماز مغرب

دسته بندی: مذهبی,
214 بازدید

مرحوم كلينى و شيخ طوسى و طبرسى از "زهرى" نقل كرده اند كه گفت: مدّت هاى مديد در طلب حضرت مهدى عليه السّلام بودم و در اين راه اموال فراوانى (در راه خدا) خرج كردم اما به هدف نرسيدم.

 
تا اينكه به خدمت محمّد بن عثمان(1) رسيدم و مدتى در خدمت او بودم تا روزى از او به التماس خواستم كه مرا به خدمت امام زمان عليه السّلام ببرد. محمّد بن عثمان پاسخ منفى داد، ولى در مقابل تضرع بسيار من، سرانجام لطف كرد و فرمود: « فردا اول وقت بيا »
 
فرداى آن روز، اول وقت به خدمت محمّد بن عثمان رفتم، ديدم جوانى خوش سيما و خوشبو همراه اوست و به من اشاره كرد كه اين است آن كس ‍ كه در طلبش هستى.
 

به خدمت امام زمان عليه السّلام رفتم و آنچه سؤ ال داشتم، مطرح كردم. ايشان جواب مرا فرمود تا به خانه اى رسيديم و داخل خانه شد و ديگر حضرتش را نديدم. در اين ملاقات ، ايشان دوبار به من فرمود:«از رحمت خدا بدور است كسى كه نماز صبح را چندان به تاءخير بيندازد تا ستاره ها ديده نشوند و نماز مغرب را بقدرى به تاءخير بيندازد تا ستاره ها نمايان شوند.»

دل غریب ما و پنجره ی فولادی تو

دسته بندی: مذهبی,
182 بازدید


به نزدیکی حرم که رسیدیم سینه ام سنگین شده بود و چشمانم دیگر تحمل نداشتند. نمیدانم، شاید دلتنگی، شاید غریبی و شاید هم دردهای بی شمار روزگار، حالم را دگرگون کرده بود. گنبد طلایی حرم ریسمان به گردن خواهشهایم انداخته بود و بی آنکه به شلوغی خیابان توجه کنم دردها و حاجتهایم را به پیشگاه امام الرئوف، حضرت رضا(ع) عرضه می کردم.

نگاهم را گاهی به کشش عاشقانه گنبد می دوختم و گاهی از سر شرم به زمین گره می زدم. زیر لب آرام ذکر أللهّمَ صَلّ عَلی عَلیّ بنْ موسَی الرّضا را تکرار می کردم تا شاید به مدد لطف ضامن آهو، دلم محرم رازهای ناگفته عالم گردد. همان رازهایی که سید مرتضی می گفت جز با خون فاش نمی شود.

 

ادامه مطلب

این روزها دلم اصرار دارد فریاد بزند اما ..!!!

دسته بندی: مذهبی,
750 بازدید

این روزها دلم اصرار دارد فریاد بزند اما .. من جلوی دهانش را میگیرم! وقتی میدانم کسی تمایلی به شنیدن صدایش ندارد .. این روزها من خدای سکوت شده ام .. خفقان گرفته ام تا آرامش اهالی دنیا خط خطی نشود ..

بی گناه پای دار رفت و خندید، نمی دانست بالای دار هم خواهد رفت.
چاقو دسته‌ی خود را برید !

و محبت خارها را گل نکرد ..
همانگونه که دوری، دوستی نیاورد!

و اتفاقا پول خوشبختی آورد ؛
انگار دوره‌ی ضرب المثلها به پایان رسیده است ..!

مادرم زهرا

دسته بندی: متفرقه, مذهبی,
214 بازدید

مي خواستيم نسل تو زهرا نصب شود

ضرب المثل براي عجم تا عرب شود

خورشيد ، آفتابي انوار فاطمه است

صبحي اگر كه هست بدهكار فاطمه است

آيينه اش سه مرتبه خود را ظهور داد

پيغمبر و علي همه تكرار فاطمه است

هر جلوه اي كه جلوي نوري نمي شود

زهرا شدن فقط و فقط  كار فاطمه است

شام زفاف پيرهن كهنه مي برد

اين تازه اولين شب ايثار فاطمه است

فردا اسير دست جهنم نمي شود

امروز هر كسي كه گرفتار فاطمه است

زهرا اگر نبود ولايت نداشتيم

گمراه مي شديم و هدايت نداشتيم

زهرا بنا نداشت خودش را بنا كند

مي خواست ، بنده باشد و يا ربنا كند

مثل علي عروج نمازش امان نداد

اصلا به پاي پر ورمش اعتنا كند

تا كه مدينه از گل توحيد پر شود

كافي است در قنوت، خدا را صدا كند

طبق روال هر شب جمعه نشسته تا ...

قبل خودش سفارش همسايه را كند 

 

فضیلت و خواص سوره یس

دسته بندی: متفرقه, مذهبی,
974 بازدید

به نقل از "ندای یک بسیجی": یس، و نام های دیگرش «عزیزه؛ معمّه(شامل شونده)، مدافعه قاضیه(دفع كننده برآورده) سی و ششمین سوره قرآن است كه مكی و دارای 83 آیه است.

از رسول گرامی اسلام روایت شده قرائت كننده این سوره نزد خداوند شریف خوانده می شود و این سوره برای قاری خود شفاعت می كند.

 

ادامه مطلب

محبین مهدی(عج):چه کنيم که ايمانمان به وجود حضرت مهدي (ع) بيشتر شود؟

دسته بندی: مذهبی,
201 بازدید

 


براي تقويت ايمان به وجود حضرت مهدي از راه هايي مي توان استفاده نمود:

1. بررسي ادلّه ي عقلي مي تواند عقل و فکر انسان را نسبت به وجود حضرت مهدي تقويت نمايد.

2. برسي آيات قرآني و رواياتي که از آن ها استفاده مي شود که حضرت مهدي وجود دارد.

3. مطالعه ي احوال کساني که به محضر مقدّس حضرت بقيّه الله العظم – ارواحنا الفداء- مشرّف شده اند، که اين مي تواند نقش
به سزايي در تقويت قلوب انسان نسبت به وجود حضرت داشته باشد.

4. قرائت دعاهايي که در آن، خطاب به حضرت شده و با او نجوا دارد مي تواند تأثير به سزايي در اعتقاد انسان به وجود حضرت داشته باشد.

لایق وصل تو که من نیستم....

دسته بندی: مذهبی,
222 بازدید

پیامبر اکرم صلوات الله علیه فرمودند: به زودی پاره ای از تن مرا در زمین خراسان دفن خواهند کردو هر مومنی او را زیارت کند حق تعالی بهشت را بر او واجب کرده و آتش جهنم را بر اوحرام کند.

شخصی از اهل خراسان نزد امام رضا علیه السلام آمد و خوابی را برای ایشان بازگو کرد و گفت: «یابن رسول الله در واقعه ای حضرت سیدالمرسلین را دیدم که گویا به من می گوید : هرگاه در سرزمین شما پاره ی تن مدفون شود، حال شما چگونه خواهد بود و به شما سپارند که امانت مرا حفظ کنید و ستاره ی من در خاک شما غایب شود.»

امام رضا علیه السلام در پاسخ او چنین فرمودند: همانا من در سرزمین شما مدفون خواهم شد. منم پاره ی تن رسول الله صلوات الله علیه وپاره ی تن برادر ونفس رسول خدا. منم آن کسی که امانت حق تعالی هستم که بر شما واجب کرده است که در حیات و بعد از وفات، حفظ و حمایت و رعایتم کنید. منم آن ستاره. پس هر کس با ایمان به من، مرا زیارت کندو مرا امام واجب الاطاعت بداند، من و پدرانم، همه در روز قیامت شفیعان او هستیم. هرکه ما شفیعش باشیم البته او نجات یافته است و حق تعالی شفاعت مارا رد نخواهد کرد.

امام سپس به خواب او اشاره کردندو این سخن را از پیامبر صلوات الله علیه بیان فرمودند: هرکه مرا در خواب ببیند به راستی مرا دیده است زیرا شیطان نمی تواند به صورت من و به صورت هیچ یک از اوصیای من و به صورت هیچ یک از شیعیان اوصیای من درآید. به درستی که خواب درست [که انبیاء و اوصیا را در خواب ببیند]، یک جزء از هفتاد جزء نبوت است.

حواسمون باشه...

دسته بندی: مذهبی,
214 بازدید


ﺁﯾـﺖ ﺍﻟﻠﻪ ﺑﻬﺠـﺖ ﺭﺣﻤـﻪ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﯿﻪ :
ﻣﻬﻤﺘﺮ ﺍﺯ ﺩﻋﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻌﺠﯿﻞ ﺩﺭ ﻓﺮﺝ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﻬﺪﯼ
ﺍﺭﻭﺍﺣﻨﺎﻓﺪﺍﻩ
ﺩﻋﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻘﺎﯼ ﺍﯾﻤـﺎﻥ ﻭ ﺛﺒﺎﺕ ﻗﺪﻡ ﺩﺭ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﻭ ﻋﺪﻡ ﺍﻧﮑـﺎﺭ
ﺁﻥ
ﺣﻀﺮﺕ ﺗﺎ ﻇﻬﻮﺭ ﺍﻭ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ .
ﮐﻮﻓﯿﺎﻥ ﻫﻢ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ (ﻉ) ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ
ﺁﻣﺪﻥ
ﺍﯾﺸﺎﻥ ﺩﺭﺧﻮﺍﺳﺖ " ﺗﻌﺠﯿﻞ" ﮐـﺮﺩﻧﺪ؛ ﺍﻣـﺎ ﭼﻮﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ
ﻧﺴﺎﺧﺘﻪ
ﺑﻮﺩﻧﺪ، ﺩﺭ ﻭﻗﺖ ﻭﻗﺘﺶ، ﺍﻣﺎﻡ ( ﻉ) ﺭﺍ ﻓﺮﻭﺧﺘﻨﺪ !

کم کم خبر ز ماه محرم بیاورید

دسته بندی: مذهبی,
228 بازدید

آماده ام برای دلم غم بیاورید
داغی به وسعت همه عالم بیاورید
با روضه های باز، مرا خون جگر کنید
چند صفحه از کتاب مُقرّم بیاورید
شکر خدا دوباره سیه پوش ماتمم
اشک مرا دوباره فراهم بیاورید
در سینه ام حسینیه ای دست و پا کنید
تا فرصت است بیرق و پرچم بیاورید
(( باز این چه شورش است که در خلق عالم است))
کم کم خبر ز ماه محرم بیاورید
چادر نماز فاطمه تا خیمه گاه شد
زحمت اگر نبود، مرا هم بیاورید

« نماز، نور دل مؤمنان »

دسته بندی: خداوند, مذهبی,
204 بازدید

پیامبر خدا صلی اللَّه علیه وآله:
لِکُلِّ شَی‏ءٍ سِراجٌ وسِراجُ قَلبِ المُؤمِنِ الصَّلَواتُ الخَمسُ؛
**هر چیز، چراغی دارد و چراغ دل مؤمن، نمازهای پنج‌گانه است.**
جامع الأخبار: ص ۱۸۳ ح ۴۴۶/ الصلاة فی الکتاب و السنة، ص22

توصیه آیت الله بها الدینی به حجت الاسلام صدیقی

دسته بندی: مذهبی,
212 بازدید

شما وقتي كه ميرويد مسجدالنبي از قسمت جنوب شرقي مسجد ، از آن قسمت هفت قدم ميايد به جلو و قسمت بعدي را هم گفت كه من نميتوانم دقيق به شما بگويم . به خاطر اينكه ايشان اين را به وديعت پيش من گذاشت . آن وقت از دو طرف به من دستور داد

وقتي كه قدم زدي آمدي جلو رسيدي به آنجا ،آنجا بنشين و اين ذكر سبعه را بگو. اين ذكر را كه گفتي انشاءالله به حوائجت خواهي رسيد .

ذكر سبعه عجيب است ، علامه حسن زاده آملي بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب اذكار سبعه را دارد كه اينها را از آسيد علي آقا قاضي گرفتند . ذكر سبعه واقعاً يك ذكريست كه معجزه ميكند در نفس انسان عجيب معجزه ميكند .

آقاي صديقي مي گويد ، عرض كردم: آقاي بهاءالديني چه وجهي دارد كه من بايد آنجا بنشينم و اين اذكار سبعه را بگويم. چه وجهي دارد هفت قدم از آنجا قدم بزنم .

گفت : وجهش اين است كه دارم به شما ميگويم فقط پيش شما بماند .

وقتي كه حضرت زهرا سلام الله عليها آمد براي دفاع از علي ابن ابيطالب عليه السلام بدنش خون آلود بود وقتي كه آمد ، كه داخل مسجد وارد نشد وقتي كه برگشت ديگر توان از او رفت ديگر به گونه اي شد كه ميخواست ادامه راه را بدهد نتوانست ، آنجا نشست و فكر ميكنم كه آن مكان به خون فاطمه سلام الله عليها رسيده است . آنجا حاجتتان را بخواهيد

خدا کنه واقعا مشمول دعای مادر بشویم

دسته بندی: خداوند, مذهبی,
208 بازدید

این را ساختم برای دل خودم ، برای آنروزی که شانه ام را تکان می دهند و به من می فهمانند که ....
همان روزی که آرام آرام خاک را میریزند و .... آرام آرام تنها می شوم
همان روزی که زبانم قفل میکند و بغض گلویم را میگیرد...
آقا درست است ما در این دنیا تورا فراموش می کنیم اما به خاطر مادر رهایمان نکن....
خدا ما رو ببخشه که به خاطر گناهای ماست اقا نمیاد..

شگفت انگیز ترین ذکرها و دعاها

دسته بندی: متفرقه, مذهبی,
1131 بازدید

به گزارش بجنا: حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمودند: اگر می خواهید روزی شما فراوان شود این دعا را زیاد بخوانید. مثلاً اگر می خواهید 110 مرتبه بخوانید. اول دعا و آخر آن هم صلوات بفرستید: «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بفضلک عن من سواک».

 

ادامه مطلب

چون ماهیان برکه‌ام، بی‌تاب ماهم یا رضا (ع)...

دسته بندی: مذهبی,
224 بازدید

یا ضامن آهو! بگو صیاد آزادم کند
تا صحن آزادی شبی باشد پناهم یا رضا ع!

از آب سقا خانه‌ات یک جرعه نوشیدم ببین
«رَستم از این بیت و غزل» من مست مستم یا رضا ع!

شعر از قاسم صرافان

دلیل سکوت 25 ساله امام علی(ع) از زبان خود حضرت

دسته بندی: مذهبی,
247 بازدید

امیرالمومنین در سخنان خویش به چند مورد اشاره میکند :

1.حفظ وحدت مسلمین :

«خدا را سوگند! اگر ترس از تفرقه-میان-مسلمانان و بازگشت-کفر و نابودی-دین نبود، با آنها به گونه ای دیگر
برخورد میکردم» (نهج البلاغه،خطبه 119)

دشمنان خارجی و داخلی منتظر فرصتی بودند تا نهال-نورسته-اسلام را ازبین ببرند؛در چنین شرایطی اگر امام علی (ع) دست به شمشیر میبرد،پایان آن چیزی جز ازبین-رفتن-زحمات-پیامبر نبود.


2.نبود یاور :

«فنظرتُ فاذا لیس لی معین الّا اهل بیتی»(نهج البلاغه،خطبه26)
"در کار خویش اندیشه کردم ، دیدم که یاران من منحصر به اهل بیت من بودند"

اقدام برای یک حرکت اجتماعی نیازمند شرایط مختلف است،حضرت بارها بزرگان را فرا خواندند،اما جز عده ای اندک دعوت را نپذیرفتند،از طرفی دیگر مردم حاضر به قبول درگیری و نزاع بین اصحاب پیامبر بعد از وفاتشان نبودند.


3.فرا رسیدن وقت لازم :

حضرت در پاسخ به ابوسفیان مبنی بر اقدام به بیعت و مخالفت عملی با خلیفه وقت فرمود :

«این مانند آب تلخ و لقمه ای است که در گلوی خورنده آن گیر میکند و مانند کسی است که میوه نارسی را میچیند...»(نهج البلاغه،خطبه 5)

ازین رو امام علی (ع)برای حفظ اسلام از احقاق حق خلافت خویش خودداری کرد تا ریشه های اسلام استحکام یابد و تا روزی که مردم به خانه ی حضرت هجوم آوردند و خواهان خلافت آن حضرت شدند،از خلافت ظاهری برکنار ماند.منبع : کتاب دین و سیاست،ولایت فقیه،جمهوری اسلامی